29. 09. 2022

Měly by mít gay a lesbické páry možnost adoptovat a vychovátat děti?

Přemýšlel jsem nad touto otázkou protože na ní nemám jednoznačný názor. Vytvořil jsem anketu abych znal názor více lidí, Vás návštěvníků mých stránek. Moc děkuji všem kteří hlasovali. K dnešnímu dni mírnou většinou vítězí názor že ano, ale výsledky jsou celkově poměrně vyrovnané což mě vlastně potvrzuje i moje rozpaky, že neumím na tuhle otázku úplně odpovědět. Určitě souhlasím s Evženem který mě napsal do návštěvní knihy, že je to moc složitá věc na anketu s třemi možnostmi odpovědí. Hodně jsem tu anketu zjednodušil, pokusím se příště vůbec nad svými anketami více zamyslet a polepšit se o:)

Když nad tou složitou otázkou přemýšlím, myslím že jsem zjednodušeně spojil dva pojmy i když spolu neodmyslitelně souvisí. A sice "adoptovat" a "vychovávat" protože v případě slovíčka "vychovávat" nemusí jít vždy pouze o adoptované dítě, může jít samozřejmě také o dítě z předchozího heterosexuálního vztahu kdy jeden z partnerů G&L páru je biologický rodič dítěte. Takže asi jsem měl spíše udělat dvě ankety a nebo tu jednu rozdělit do více možností odpovědí, prostě oddělit od sebe adopci a výchovu dítěte kde jeden z partnerů je biologickým rodičem.

  • Pokud jde o možnost adopce gay a lesbickými páry, zde opravdu nemám nějaký vyhraněný jednoznačný názor. Na jedné straně jsou u nás bohužel dětské domovy přeplněny dětmi a zcela jistě by podle mého názoru bylo pro každé dítě z mnoha důvodů lepší kdyby vyrůstalo v rodině a je jedno jestli heterosexuální nebo homosexuální, na druhé straně si nějak neumím představit podle čeho by soud při současné právní úpravě například rozhodoval komu dítě svěří v případě rozchodu takového páru. A podobných otázek by určitě bylo víc, opravdu nevím, nemám na to jednoznačný názor.
  • Gay a lesbické páry vychovávající dítě kdy jeden z partnerů je biologický rodič u nás zcela nepochybně existují a v tom nevidím absolutně žádný problém. Ani náhodou si nemyslím že by snad byl narušen nějaký zdravý vývoj dítěte, že by dítě vychovávané stejnopohlavním párem mělo problémy se svou identifikací a orientací a pod. To že by například děti neměly vzory mužských a ženských rolí je podle mne také nesmysl protože stejně tak jako heterosexuální tak ani homosexuální rodina nežije v nějaké izolaci, stýká se přeci s přáteli, příbuznými atd. atd., argumentů je celá řada. Jediný problém který dítě může mít je mimo rodinu, může to být netolerantní homofobní prostředí. Některé studie ale i toto vyvracejí a tvrdí že děti v tomto směru například mezi svými vrstevníky nemají zásadní problémy.

Celé je to ale natolik složitá věc která má tolik otázek, že se vůbec neodvážím se tímhle zabývat nějak do hloubky. Takže pouze můj skromný názor je, že ve výchově dítěte jednopohlavními páry nevidím vůbec žádný zásadní problém. Určité pochybnosti mám pouze v případě adopce, zde skutečně nemám vyhraněný jednoznačný názor.

Odkazy k tomuto tématu:

| Autor: Petr | Vydno dne 18. 06. 2006 | 2792 peten | Informan e-mailVytisknout lnek